Хиротонисан Епископот Велички г.Никола

"Хиротонисан Епископот Велички г.Никола"

На 21.01.2024 година, на светата архиjерејска Литургија во митрополитскиот соборен храм на Свети Димитриј во Битола, на која чиноначалствуваше Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, во сослужение на членовите на САС на МПЦ, беше хиротонисан новоизбраниот Епископ Велички г.Никола. Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови Тајни.