Света Литургија на празникот на св. Новомаченици Јасеновачки

"Света Литургија на празникот на св. Новомаченици Јасеновачки"

На 02.09.2023 година, кога го славиме споменот на светите новомаченици Јасеновачки, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј сослужуваше во манастирот на свети Јован Крстител во Јасеновац.

На светата архијерејска Литургија началствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Будимпештански и унгарски г. Иларион во сослужение со Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановски-осоговски г. Григориј, Неговото Преосвештенство епископот Пакрачко-славонски г. Јован, Неговото Преосвештенство епископот  Бихачко-петровачки г. Сергеј, Неговото Преосвештенство епископот Јужно-централноамерикански и администратор Загребачко-љубљански г. Кирил, Неговото Преосвештенство епископот Далматински г. Никодим, Неговото Преосвештенство епископот Ваљевски г. Исихиј,  Неговото Преосвештенство епископот Будимљанско-никшички г. Методиј, Неговото Преосвештенство епископот Захумско-херцеговачки и приморски г. Димитриј и Неговото Преосвештенство епископот Штудгарски г. Јов. После Светата Литургија  на споменикот Камен цвет се осветија славските колачи и се изврши осветување на библиотека.
На Светата Литургија верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.