Осветување на храм посветен на Света Троица, во с. Бучинци

"Осветување на храм посветен на Света Троица, во с. Бучинци"

На 13.06.2022 год., Слегување на Светиот Дух ( Духовден II ден ), Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г.Григориј изврши осветување на храмот посветен на Света Троица, во с. Бучинци (општина Илинден) и служеше Света Литургија. На Светата Литургија верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.