Света Литургија за празникот на светите маченици Теопемпт и Теона. Голем Водокрст

"Света Литургија за празникот на светите маченици Теопемпт и Теона. Голем Водокрст"

На 18.01.2023 год., Навечерие на Свето Богојавление, Св. свештеномаченик Теопемпт, епископ Никомидиски и маченик Теона; Св. пророк Михеј, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г.Григориј служеше Утрена богослужба, Царски часови и Вечерна богослужба со Света Василиева Литургија во храмот на Св. великомаченик Мина, во с. Проевце, Куманово. На Светата Литургија верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. По Светата Литургија беше извршен Голем Водокрст.