Собор на свети Јован Крстител

"Собор на свети Јован Крстител"

На 20.01.2024 година, кога Црквата го слави Соборот на свети Јован Крстител, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј служеше света  Литургија во храмот на свети Јован Крстител во Кратово. Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови Тајни.