Препoдобен Гаврил Лесновски

"Препoдобен Гаврил Лесновски"

На 28.01.2024 година, кога го прославуваме споменот на преп. Гаврил Лесновски, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј, во сослужение со Митрополитот Брегалнички г. Иларион и Епископот Врањски г. Пахомиј, служеше Света Литургија во манастирот на свети Гаврил Лесновски во Злетово. На Светата Литургија верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.