Успение на Пресвета Богородица

"Успение на Пресвета Богородица"

На 28.08.2023 година, кога го славиме Успението на Пресвета Богородица, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Кумановско – осоговски г. Григориј служеше Света Литургија во манастирот на Св. Јоаким Осоговски во Крива Паланка. Пред Литургијата во чтец го произведе богословот Леонид Саздовски. На Светата Литургија верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.