Света Литургија на празникот Отсекување на главата на св. Јован Крстител

"Света Литургија на празникот Отсекување на главата на св. Јован Крстител"

На 11.09.2021 година, кога Црквата си спомнува за отсекувањето на чесната главата на светиот Јован Крстител, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г.Григориј служеше Света Литургија во во храмот на Свети Јован Крстител, во Кратово. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.